MALKARA

İletişim için:
Telefon:0 (282) 250 37 00
Faks :0 (282) 250 99 41
e-mail :malkaramyo@nku.edu.tr
web adresi:www.malkaramyo.nku.edu.tr
Adres :Namık Kemal Üniversitesi Malkara Meslek Yüksekokulu 59300 Malkara/TEKİRDAĞ

Malkara Meslek Yüksekokulu

Trakya Üniversitesi Senatosu'nun 27.01.1993 tarih ve 02 sayılı toplantısında alınan kararı Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 25.02.1993 tarihli toplantısında uygun görülerek Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

1993-1997 yılları arasında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün bir katı ile Malkara Belediyesi Gülbaba Tesisleri'nin bir katında eğitim verilmiştir. 1997-2005 yılları arasında Tekel Pazarlama ve Dağıtım Müessesine ait bina kiralanarak tadilat yapılmış ve eğitime bu binada devam edilmiştir. 10.11.1994 tarihinde ihalesi yapılarak inşaatına başlanan yeni eğitim binası, ödenek yetersizliği nedeni ile 2000 yılına kadar çeşitli duraklamalara uğrayarak 2005 yılı sonu itibarı ile toplam 2.545.230 YTL. harcanarak tamamlanmış ve 05.12.2005 tarihinde hizmete açılmıştır.

Gazibey Mahallesi Belediye parkı karşısında bulunan 4 katlı betonarme bina Eczacı Metin İLGÜN Tarafından Yüksekokula bağışlanmış olup halen Mehmetçik Dershanesi ve Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir. Bahçe olarak kullanılan 4.090 m2 arsa Malkara Ticaret Borsası tarafından hibe edilmiştir. Yeni eğitim binasının mefruşatı çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan destekler ile bağışlanmış olup, Adnan SUNGUR tarafından 2 derslik, Adem ARAS tarafından bir derslik düzenlenmiştir.

Teknik Programlar Bölümünde; Elektrik Programı, Tesisat Teknolojisi Programı, Gıda Teknolojisi Programı ve Besicilik Programı, iktisadi ve İdari Programlar Bölümünde; Muhasebe Programı, olmak üzere toplam 5 program mevcuttur.

1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında 91 öğrenci ile eğitime başlayan Yüksekokulda 2006 yılı itibarı ile 401 öğrenci öğrenim görmekledir.

Halen kadrolu olarak 1 Yardımcı Doçent Doktor, 11 Öğretim Görevlisi ve 2 Okutman olmak üzere toplam 14 öğretim elemanı görev yapmakla birlikte, konusunda uzman olan kişiler de zaman zaman derslere davet edilerek uygulamalar desteklenmektedir.

Meslek Yüksekokulu kuruluşundan günümüze kadar her yıl, Akademik yıl Açılış Törenleri ve Mezuniyet Törenleri ile Mezuniyet Balosu yapmaktadır. Bunun yanında gündemdeki konular hakkında öğrencilere ve Malkara ilçemizdeki herkese açık konferans ve paneller düzenlemekte ve konunun uzmanlarından yararlanma olanağı sağlamaktadır. Örneğin Prof. Dr. Toktamış ATEŞ "Demokrasi Kavramı ve Düşündürdükleri", Prof. Dr. Esfender KORKMAZ "İç Borç ve Faizin Geleceği", Prof.Dr.İzzettin ÖNDER "Dünya Ekonomisi ve Türkiye", Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN "Pozitif Düşünce" , Prof. Dr. Sudi APAK "Türkiye Avrupa Birliği Ekonomik ilişkileri", Prof.Dr. Füsun SOKULLU AKINCI "i Hukuk Devleti, Hukukun Üstünlüğü ve Türkiye",' Prof.Dr. Sabahat AVŞAR "Dünya Üçüncü Bin Yılda Nereye Gidiyor?" Sigarayla Savaşanlar Vakfı "insanlığın Gerçek Dostları" konulu konferanslar, Sualtı Fotoğrafçısı Tacettin SAĞLAR tarafından verilen "Dünya Denizlerinden Seçmeler konulu dia ve "Kızıldenizden Seçmeler" konulu video gösterisi ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen Gençlik ve Uyuşturucu" konulu panel, Belediye Başkanlığı ve Ziraat Odası ile Dirlikte Malkara Tanın ve Süt ürünleri Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye Tarımının Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu panel, Malkara Kaymakamlığı ve Köy muhtarlıkları, Devlet Hastanesi, Verem Savaş Dispanseri işbirliği ile gerçekleştirilen çeşitli panel, konferans, yarışma, ağaçlandırma ve uygulama çalışmaları gibi çeşitli etkinlikler yapılmıştır.

Bilimsel faaliyetlerin yanı sıra öğrencilerin Geleneksel Bahar genlikleri kapsamında voleybol, basketbol, futbol, kros, satranç gibi spor faaliyetleri desteklenmekte, turnuvalara katılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca okul öncesi çocuklara yönelik olarak düzenlenen "Okuma Günleri ile yine Yüksekokulun başlattığı ve 4 yıldır devam eden "Atık Pil Toplama Kampanyası" çerçevesinde ilköğretim öğrencilerine "Atık Pilin Zararları" konulu seminerler sürdürülmektedir.

Malkara Meslek Yüksekokulu Atatürkçü çağdaş görünümü, düşüncesi ve eğitimiyle bugüne kadar çalışmalarını sürdürmüştür.