GÜNCEL

TEDES BASIN AÇIKLAMASI

Belediyemiz 15 Ağustos 2014 tarihinde yüklenici Abalıoğlu Açıkkart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Elektronik Denetleme Sistemleri (TEDES) yapım sözleşmesi imzalamıştır. Bu sözleşme kapsamında Nampet Işıklı Kavşağı ile Total Işıklı Kavşağı gidiş-dönüş istikametlerine toplam 4 adet kamera kullanılarak düzenli ve güvenli trafik akışını sağlamak, trafik kural ihlalinde bulunan araçları tespit etmek amaçlanmıştır.

Trafik kurallarını ihlal eden araçların plakaları tespit edilerek anında ceza işlemi elektronik olarak gerçekleşecektir. Kavşaklarda kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek, can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile sistemimiz kurulmuştur. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar kırmızı ışık ihlali yapan araçları ve radar görevi gören diğer kameralar ise hız ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflamaktadır. Fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezine iletilmesi sonucunda ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılmaktadır.

3 aylık alt yapı çalışmalarından sonra Türkiye'de Belediye olarak bir ilki gerçekleştirdiğimiz gelir paylaşımlı model projemiz 12.01.2015 tarihinde hizmete başlayacaktır. Uygulamaya geçecek olan bu projemizde dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları siz saygıdeğer halkımızla paylaşmaktan kıvanç duyacağım.

Kırmızı ışık dur çizgisinin geçilmemesi diğer önemli hususlardan biridir.

Sistemimizin bulunduğu iki noktada sağa dönüşler önem arz etmektedir. Sağa dönerken ana ışık sistemine riayet edilmesi gerekmektedir.

Trafik işaret ve levhalarına uyulması önem arz etmektedir.

Bu projemiz ile sürücüleri cezalandırmayı değil, sürücülerde davranış değişikliği gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sürücüler sakin ve sabırlı tavırlar göstererek hızın getirmiş olduğu acelecilik halini terk etmeye başlayacak, araçların sabit bir hızla gitmeleri sağlanacak ve böylelikle trafiği sakin bir hale getirmiş olacağız.

 Gün geçtikçe Malkaramız D-100 Karayolu üzerinde etkin bir şekilde yerini almaya başlamıştır. Mevcut bulunan Namık Kemal Üniversitesi Kampüsü ve fabrikalar bu etkinliğin bir göstergesidir. İlerleyen zamanda da terminalimizin de bu yol üzerine taşınmasıyla bu güzergâhın önemi ve insan kapasitesi daha da artacaktır. Vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde bu güzergâhı kullanması oluşturduğumuz bu sistemle güvence altına alınmış olacaktır.

  İmzalamış olduğumuz protokol ile ana hatlar dâhil 16 noktada 76 kameranın bulunduğu Kent Güvenliği Yönetim Sistemimiz de hizmete hazırdır. Uygulayacağımız bu sistemle güvenlik hizmetlerinde verimliliği arttırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılamak, adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulabilecek kanuni delilleri üretmek, kişilik hak ve hürriyetlerine dokunulmadan genel asayiş ve huzuru temin etmek amaçlanmıştır.

İlçe merkezimizin tüm noktaları 7 gün 24 saat 360 derece hareket kabiliyeti olan kameralarla gözlemlenebilecektir. Böylelikle emniyet olaylarına müdahale hızlanabilecek, suç mahalline önceden müdahale edilerek faalin yakalanması kolaylaşacaktır. Vatandaşlarımız diledikleri saatte istedikleri yerde gönül rahatlığıyla dolaşabilecek, huzurlu vakit geçirebileceklerdir.

Aynı zamanda gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtları araştırıp inceleyerek hukuki bilgilerin temin edilmesi, toplumsal olaylarda provokasyon türü olaylara engel olunması, ilçe içerisindeki trafik akışı yoğunluğunu ve park yerinin izlenmesi ve yönetilmesi, plaka tanıma sistemi ile çalıntı araçların yakalanması kolaylaşmış olacaktır. İlçe içerisinde gerçekleşecek her türlü ihlal edilen kurallar için İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından ceza kesilecektir.

Tüm bunlarla vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerine saygılı yasalara uygun her türlü dış etkilere karşı asayiş ve güvenliğin sağlandığı bir Malkara olma yolunda önemli adımlardan birini atmış bulunuyoruz.

Amacımız ceza yazmak değil, trafik hız kültürünü halkımıza tanıtıp, benimsetip kazaları önlemek; daha güvenli ve daha mutlu bir Malkara'da yaşam sunmaktır.

          Ulaş Yurdakul / Malkara Belediye Başkanı