GÜNCEL

"SOKAK DÖNÜŞTÜRME PROVA PROJE DESTEK PROGRAMI" PROJESİNİN İLK ETABI TAMAMLANDI

Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities İnitiative iş birliği danışmanlığında açılan “Sokak Dönüştürme Prova Proje Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazanan Malkara Belediyesi’nin çalışmaları neticesinde araç odaklı bir sokak, yayalar ve çocukların güvenle kullanabileceği bir meydana ve okul sokağına dönüştürüldü.

Belirli periyotlarda devam eden çalışmalarda toplanan veriler ışığında çocuklar için güvenli yürüyüş deneyimine olanak sağlayacak, düşük maliyetli malzeme ve uygulamalarla gerçekleştirilebilecek bir meydan ve okul sokağı projesinin ilk etabı tamamlandı.                              

Proje ekiplerinin alanda yaptığı çalışmalarda yayalaştırma alanları düzenlendi, şerit genişlikleri azaltıldı, dönüş yarıçapları daraltıldı ve proje alanı oldukça düşük maliyetli materyaller ve boyama, bitkilendirme, kent mobilyası yerleştirme gibi taktiksel şehircilik araçları aracılığıyla çocuklar ve mahalle sakinleri için güvenli bir kamusal alana dönüştürüldü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “24.06.2022 tarihinde Marmara Belediyeler Birliğinin “Sokak Dönüştürme Prova Destek Programı” kapsamında Malkara Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü koordinatörlüğünde sunmuş olduğumuz proje alanı ile projeyi almaya hak kazandık. Kent sokaklarını yaya ve çocuk dostu birer kamusal mekâna dönüştürme amacı doğrultusunda açılan destek programı kapsamında, etrafında okulların yer alması, çocuklar tarafından okulların giriş ve çıkış saatlerinde yoğunlukla kullanılmasına karşın araç odaklı olarak kullanılan yolun dönüşümüne ilişkin çalışmalar, Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities İnitiative işbirliği ile belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü koordinatörlüğünde Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ile birlikte yaya ve çocuk dostu sokak dönüşüm prova projesinin Meteoroloji Sokak etabı yerinde yapılan düzenlemelerle tamamlanmıştır. .

Yapılan çalışmalar kapsamında Meteoroloji Sokak’ta yayalar için trafiği yavaşlatmak adına güvenli ortamlar yaratılarak, uyarıcı levhalar kullanıldı. Velilerimiz ve çocuklarımız içinde bekleme alanları oluşturulmuştur. İlçemize kazandırdığımız paylaşımlı sokağımızın ilerleyen günlerde açılışını gerçekleştireceğiz. Benzer ve tamamlayıcı projeleri ilerleyen günlerde ilçemize kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.                

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü