GÜNCEL

MALKARA'DA ARI KOVANI DAĞITIMININ İKİNCİ BÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi koordinasyonunda arı üreticiliğini desteklemek, geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla uygulamaya koyulan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamındaki arı kovanı dağıtımının ikinci bölümü 1 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 9.00'da Malkara Belediyesine ait kademe (atölye) binası önünde gerçekleştirildi.

184 kişiye 994 arı kovanının dağıtıldığı arı kovanı dağıtım törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkan Yardımcıları Bahaettin Cömert, Ahmet Nazif Balcı, İsmail Akkaya, Celal Yılmaz, Hıdır Kaya, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Malkara balının ünlü olduğuna ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, köy halkının gelirini ve kazancını arttırmak istediklerini belirtip, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi arıcılık projesinin belediyeler arasında Türkiye'deki en büyük proje olduğunu söyledi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul üretimin ve üreticinin kendileri için çok önemli olduğunu, Malkara halkına Büyükşehir Belediyesi ile beraber üretime yönelik projeler sunduklarını ve bundan sonra da sunmaya devam edeceklerini belirtti. Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara balını markalaştıracaklarını, hem Ayçiçek üreticisinin hem de bal üreticisinin gelecek nesillere bırakılacak miras açısından çok önemli olduğunu ve Malkara Belediyesi olarak Arıcalar Birliğine ücretsiz yer tahsisi yaptıklarını ifade etti. Başkan Ulaş Yurdakul konuşmasının devamında Malkara Belediyesinin çalışmalarını ve yatırım projelerini anlatarak vermiş olduğu desteklerden dolayı da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'a teşekkür etti.

Tarımsal Daire Başkanlığının yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da arıcılık projesinin çok yerinde ve önemli bir proje olduğunu belirterek; "Tekirdağ'da arıcılık yapmaya müsait çok güzel yerler var. Trakya'nın tarım başkenti olan Malkara'ya yakın bir zamanda et kombinasının da temelini atacağız. Yollarımızı da yapmaya başladık, sizden tek ricam yolları en iyi şekilde korumanızdır, bütün bu projeler Malkara'ya hayırlı olsun." Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından arı üreticilerine arı kovanları Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Malkara Belediye Başkanları Bahaettin Cömert, Celal Yılmaz, İsmail Akkaya ve Belediye Meclis Üyesi S.S. 269 sayılı Malkara Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cem Özkan tarafından dağıtıldı.

 

Haber Kaynak: Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü